כיצד נעזור לתינוק להירגע מבכי?

\

אחד הדברים המתסכלים בתקופה שלאחר לידה הוא חוסר האונים שהורים מרגישים בניסיונות להרגיע את תינוקם.

הדברים הראשונים שנבדוק האם התינוק רעב? האם צריך להחליף לו? הוא עייף וצריך לישון? הוא נמצא במצב של עודף גירויים? והאם אין משהו שמכאיב לו.

לעיתים נבדוק את כל האפשרויות והתינוק ממשיך לבכות. האם יש לו סיבה? כנראה שכן, אבל היא יותר מורכבת מהאפשרויות שתיארתי כאן, אך עדיין היא צורך של התינוק ותפקידנו לתת לו מענה מתאים.

במאמר זה נסקור את הצורך הזה וכיצד אפשר לעזור לתינוק.

האם שמעת על תאוריית "הטרימסטר הרביעי" של ד"ר הרווי קארפ  ? ( Dr Harvey Karp)
ד"ר הרווי קארפ, רופא ילדים מארה"ב, מתמחה בהתפתחות תינוקות, טוען שתינוקות נולדים 3 חודשים לפני זמן  הבשלות שלהם להתאמה לחיים מחוץ לרחם וכדי להרגיע תינוק אנו צריכים להעניק לו את התנאים הדומים ביותר לאלו ששררו ברחם.

תחשבו על העובר בתוך הרחם. מה הוא בעצם חווה?

הוא עטוף במגע הדוק.
הוא נמצא בתנועה כל הזמן יחד עם התנועה של האם. 
הוא נמצא בסביבה של רעש. זרימת הדם של האם, הלמות הלב, הרעש מחוץ לרחם
וזה למעשה למה שהוא זקוק כשהוא יוצא לעולם.

ישנם, לפי ד"ר קארפ, 5 דברים שניתן לעזור לתינוק בהם –חמשת ה  – S

Swadding – עיטוף
העיטוף על ידי שמיכה מיועדת/שמיכה דקה/חיתול טטרה גדול (תלוי במה שהתינוק אוהב ובמזג האויר. אם חם אז נעשה את העיטוף על ידי חיתול הטטרה ולא שמיכה) נותן לתינוק את ההרגשה של המגע ההדוק שהיה לו ברחם. חשוב להדגיש בעיטוף שיש להשכיב את התינוק רק על הגב ושהעיטוף נחשב לשכבת לבוש לתינוק גם מבחינת מספר השכבות הרצוי לפי מזג האויר וגם מבחינת עובי בד העיטוף.

 Sucking  – מציצה.

התינוק נולד עם רפלקס מציצה . לפעמים אנחנו נוטים לחשוב שכל הפעלת הרפלקס הוא סימן שהתינוק רוצה לאכול, אבל זה לא תמיד כך. לפעמים הוא רק זקוק לקבל עזרה כדי שיוכל להפעיל את רפלקס המציצה. מוצץ יכול להוות תשובה לצורך הזה.

Shooshing  – רעש לבן.

בתוך הרחם לעובר הייתה חוויה של רעש מונוטוני. זרימת הדם של האם, דפיקות הלב שלה, הדיבור העמום מחוץ לרחם ועוד. אנחנו יכולים להשמיע לתינוק רעש דומה לרעש שהיה לו ברחם. רעש מונוטוני שהוא רגיל אליו. רעש מסוג זה נקרא רעש לבן. (שששששש)

Side or stomach position – החזקת התינוק על האמה.

צורת אחיזה של התינוק על אמת ההורה הנקראת גם תנוחת "נמר על עץ" זוהי תנוחה שמאוד אהובה על תינוקות ויכולה גם לעזור בתקופה של כאבי בטן הנובעים מקוליק

 Swinging- נדנוד.

גם כאן ניזכר במה שהתינוק חווה ברחם האם. כשהאם נעה הוא היה גם בתנועה. כלומר, רב הזמן הוא התרגל לתנועה ולכן כשהתינוק לא רגוע הליכה איתו, קפיצות על כדור פיזיו או סתם נדנוד עוזרת לו להרגע וזה שוב, נותן לו את תחושת התנועה כפי שהיה לו ברחם.

כשתחשבו על זה , לעיתים קרובות באופן אינסטקטיבי, כשהתינוק בוכה אנחנו מחזיקים אותו, מערסלים אותו ומצרפים את קול ה- ששששששש. זה בדיוק מה שתארנו כאן וזה מענה לצורך של התינוק.

רבים חוששים שאם נחזיק את התינוק בכל פעם שהוא בוכה, נרגיל אותו ויהיה קשה לו "להיגמל" מכך. אבל תחשבו על זה, התינוק כבר מהרחם רגיל למענה הזה, אנחנו לא מרגילים אותו, אנחנו מספקים לו את מה שהוא צריך. תינוק שיקבל את המענה שפירטנו למעלה יקבל בעצם את הבטחון בהורה שדואג לו ועונה לצורך שלו וכך האפשרות שיירגע יכולה להיות מהירה יותר.

נקודה נוספת שאני רוצה להעלות, זה הקושי של ההורה מול הבכי המתמשך. לפעמים, במיוחד לאחר לילות ללא שינה רציפה, מאוד קשה להתמודד עם בכי של התינוק. הבכי של התינוק גורם לנו להיות להילחץ , התינוק מרגיש את הלחץ שלנו וכך קשה לו יותר להירגע. במידה ואתם מרגישים שקשה לכם, דבר ראשון תעצרו לרגע, תנשמו, תשתו כוס מים ותהיו במודעות לקושי ונסו פשוט להירגע. אני יודעת שזה לא פשוט, אבל לפעמים עצם המודעות לכך, מאפשרת את הפחתת הלחץ. ואם גם לאחר מכן, אתם לא מצליחים להירגע ואתם מרגישים שאתם נמצאים במצוקה וממש ממש קשה לכם להתמודד, אנא, בקשו עזרה! בקשו מבן/ת הזוג שיחליפו אתכם, תתקשרו לחברה קרובה או לשכנה או כל אחד שנמצא בסביבתכם ויכול לעזור. גם כמה דקות של מנוחה מההתמודדות, יכולה לעזור להגיע לתינוק רגועים יותר ולהצליח להרגיע אותו יותר בקלות.

 אז הקשיבו לצורך של התינוק, הקשיבו לעצמכם, נסו להשתמש בחמשת ה – S ותראו את התגובה של התינוק.

 בהצלחה 😊