בונדינג  (bonding) – היקשרות

מהו "בונדינג" ? מתי נוצר? כיצד נוצר? כיצד ניתן להעמיק את הבונדינג בין ההורה לתינוק?

הבונדינג הוא תהליך ההיקשרות בין ההורה לתינוק.

כמו בנושאים רבים בתחום ההורות, התשובה שונה ממשפחה למשפחה ויותר מזה, משתנה מתינוק לתינוק בתוך המשפחה.

יש שירגישו את תחילת ההיקשרות כבר במהלך ההריון.

יש שירגישו את תחילת ההיקשרות ישר בלידה, כשיניחו את התינוק על האם בהגיחו לאויר העולם.

ויש כאלה, שאצלם ההיקשרות לא תהיה מיידית ותיקח זמן. לפעמים שעות, ימים, שבועות ולעיתים גם יותר.

הבונדינג, כפי שנאמר למעלה, הוא למעשה תהליך ההיקשרות בין ההורה לתינוק. כלומר, עם הזמן ועם המגע והטיפול בתינוק תחושת ההיקשרות נבנית. ההורה מכיר יותר את התינוק והתינוק מכיר את ההורה וכך הבונדינג מתחזק.

ישנה חשיבות גדולה בטיפול בצרכי התינוק להעמקת הבונדינג. הטיפול הפיזי והטיפול הרגשי, כמו מענה לבכי, מחזקת את ההיקשרות.

ישנם מרכיבי היקשרות המסייעים לתהליך הבונדניג.

  • מגע

מגע הוא החוש הראשון המתפתח כבר ברחם והוא קריטי לחיי התינוק והישרדותו. בעת המגע מופרש הורמון האוקסיטוצין המסייע להיקשרות.

נחזיק, נחבק ונערסל את התינוק רבות. נרבה במגע עור לעור (SKIN TO SKIN) , נעסה את התינוק. כל אלה עוזרים לבטחון התינוק אך לא פחות גם להרגשת ההורה ומחזקים את הקשר ביניהם.

  • קשר עין

עם הלידה יכול התינוק לראות באופן ברור יחסית עצמים במרחק של כ – 20-30 ס"מ, שזהו למעשה המרחק בין עיני האם לתינוק כשהיא מאכילה אותו.

קשר העין נותן משוב חיובי בין ההורה לתינוק, מאפשר להורים להבין את התינוק ומסייע להבין טוב יותר את מצב רוחו של התינוק.

  • ריח

תינוק בן יומו יכול להבחין בריח אימו בין ריחות אחרים. נשתדל לא להוסיף על ההורה ריח של בשמים חזקים כדי לאפשר לתינוק להריח ולהכיר את ריח ההורה.

  • שמיעה/דיבור

השמיעה מתפתחת כבר ברחם. התינוק יעדיף את קולות ההורה על קולות אחרים. חשוב "לתמלל" לתינוק את הפעילות שאנחנו עושים שישמע ויכיר את קולינו ("עכשיו נחליף טיטול", "עכשיו נצא לטיול" וכד').

חשוב לשיר ולדקלם לתינוק.

כאשר התינוק משמיע קולות גרגור והנאה, הבטחון וההנאה של ההורה מתעצמים.

  • בכי

צורת התקשורת של התינוק עם ההורים והבכי הוא חלק מדו השיח של התינוק עם מטפליו. הבכי גורם להורה להיות דרוך ולנסות להבין כיצד ניתן לעזור לתינוק.

עם הזמן נוכל להבין מתי הבכי הוא מצורך גופני (רעב, קור, חום, עייפות, עודף גירויים וכו') ומתי הוא רגשי (צורך במגע ואמפתיה). מענה לצרכי התינוק הבוכה מעלים את הבטחון שלו ומגבירים את ההיקשרות בין ההורה לתינוק.

חשוב לדעת כיצד להתמודד עם בכי של תינוק כי לעתים קרובות אנחנו יכולים להגיע לתסכול וקושי רב.

למאמר בנושא בכי

  • חיוך

החיוך מדבק 😊

גם בשבועות הראשונים כשהחיוך הוא רפלקסיבי אנחנו מתמוגגים ונהנים מהחיוך. כשמגיע החיוך החברתי, ההורה מרגשי סוג של גמול בלתי רגיל, אהבה והתרגשות.

  • הנקה/האכלה – זהו חלק חשוב מאוד ובסיסי בתהליך ההיקשרות.

יש גורם מסויים שעלול להפריע לנו בכל התהליך. זהו הטלפון הסלולרי. מוצר זה שבשנים האחרונות הפך להיות מאוד דומיננטי בחיינו, מאוד מקל עלינו בהרבה דברים, מסייע לנו, מציג לנו ידע,

מחבר בינינו לבין חברות שלנו ועוד יתרונות רבים. אבל, בנוגע לזמן איכות עם התינוק שלנו, הוא עלול ממש להפריע. אני מציעה לכם ההורים, כשאתם עם התינוקות שלכם תיקחו לכם פסקי זמן מהטלפון,

שימו על שקט, תחזרו לאחר מכן לכל ההודעות, לכל השיחות. פשוט כשאתם עם התינוק שלכם, תהיו איתו בכל החושים שלכם ובכל תשומת הלב שלכם. אני יודעת שלא תמיד זה אפשרי, אבל כשכן – פשוט תתנו לעצמכם את המתנה הזו ושימו רגע בצד.

סיכום:

הבונדינג הינו תהליך והוא לעתים לוקח זמן עד להיווצרותו ולעיתים הוא מגיע ישר עם הלידה.

הטיפול שלנו בתינוק והמענה שניתן לו ע"י מגע, קשר עין, ריח, דיבור, מענה לבכי, חיוך, האכלה, יעבירו את ההיקשרות ויזרזו את התהליך.