אמבטיה לתינוקות בימים ושבועות הראשונים

שכבת הורניקס:

התינוק שלנו נולד כשאינו זקוק למעשה אמבטיה. הוא נולד עטוף בשכבה לבנה הנקראת ורניקס. שכבה זו הינה שכבה שומנית (נראית כמו קרם לבן ) המגינה על התינוק ברחם וכיום יודעים שיש לשכבה זו תכונות חשובות בלידה ואחריה ולכן ניתן לתת לחומר להיספג בגוף התינוק ולא להסיר אותו ברחצה. יש המחכים להגיע הבייתה ולא לקלח בבית החולים, יש הממתינים שכל החומר ייספג לגמרי ויש כאלה שלא מתאים להם להשאיר את שכבת הורניקס ומעוניינים לקלח עוד בבית החולים. תבדקו מה מתאים לכם, ומה ההעדפה שלכם.

נוחות! נוחות ושוב נוחות!

אמבטיה לתינוק הינה פעילות המורכבת מכמה אלמנטים שצריך לעשות בו זמנית וברצף. ולכן סביבה נוחה והכנה מראש מאוד עוזרים. אפשר גם לעשות רשימת "צ'ק ליסט" לדברים שנזדקק להם:

-מגבת

-טיטול

-מגבונים

-בגדים נקיים

-מתקן ציפה למים

-סבון מתאים

-חיתול טטרה להכנסה למים (אם יש צורך, ראו בהמשך)

 אם יש משטח החתלה ליד האמבטיה רצוי להשתמש בו.

יש לחמם מראש את האמבטיה גם בקיץ: חדר 25 מעלות צלסיוס, מים  37 מעלות צלסיוס.

החדר שהתינוק עובר אליו צריך להיות חם באותה טמפרטורה של חדר האמבטיה. אם ניתן לנגב ולהלביש באותו חדר, רצוי.

יש תינוקות שמאוד אוהבים את המים ויש כאלה שהמעבר והכניסה למים מבהילים אותם. תינוקות אלה רצוי לעטוף בחיתול טטרה ואיתו להכניסם למים. הבד מפחית את ההבדל של שינוי הטמפרטורה ומגע המים ועוזר להרגעת התינוק.

אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לעזרה בבטחון בזמן האמבטיה, היעזרו בכריות הציפה המיועדים לאמבטיה לתינוקות.

האם לקלח כל יום? תלוי אם התינוק נהנה באמבטיה ומה החוויה שלכם כהורים. אם החוויה טובה, אז נפלא! רצוי לעשות אמבטיה כל יום ואם התינוק ממש ממש נהנה והאמבטיה מרגיעה אותו, אפשר גם יותר מפעם אחת. ואם לא, לא חייבים לקלח כל יום. התינוקות עדיין לא מתלכלכים בבוץ. ובזמן שכן נעשה אמבטיה, נשתדל להזדרז כדי שהתינוק לא יחווה תסכול. מה שכן, את אזור ההחתלה כדאי לשטוף במים באופן רציף. אם החוויה שלכם טובה, האמבטיה יכולה להיות זמן איכות נפלא עם התינוק ולהוות חלק מטקס השינה.

האם יש שעה ספציפית שמתאימה לאמבטיה? רב האנשים עושים אמבטיה בשעות הערב אך זה לא מחוייב מציאות. גם כאן כדאי לבדוק מה מתאים לכם. אם יש ילדים נוספים גדולים יותר בבית, ששעת הערב עמוסה וצריך לחלק את תשומת הלב גם אליהם, אפשר לעשות את האמבטיה בבוקר או במהלך הים, כשהם במסגרות הגן. אם האמבטיה הפכה להיות חלק מטקס השינה, אז נפלא לשלב אותה בערב.

אם החוויה בהתחלה לא קלה, אל תתייאשו. לפעמים, עם הזמן התינוק מתאהב במים וזמן האמבטיה הופך להיות נהדר ונינוח.
ברווזוני ובובות גומי מהווים די מהר חלק מהציוד הקשור לאמבטיה. רק שימו לב… המים שחודרים לתוך הצעצוע גורמים לעובש. כשזה קורה, הקפידו לזרוק את הצעצוע ולא להכניסו עם התינוק למים.
בהצלחה ובהנאה